Home » پروژه های معماری » فرانک لوید رایت / Wingspread

فرانک لوید رایت / Wingspread

eeeeeee


معمار: فرانک لوید رایت

مکان: ویسکانسین

سال ساخت: ۱۹۳۷

یکی از صدها خانه‌ای که توسط فرانک لوید رایت طراحی شده، خانه Wingspread است.

این خانه برای هربرت جانسون از شرکت واکس جانسون طراحی شده است.

در طرح بسیار جالب این خانه، مرکز بنا دودکش و فضای نشیمن پیرامون مرکز قرار گرفته است و دیگر فضاها به صورت چهار حجم در چهار طرف فضای اصلی توسعه یافته است. این فضاها عبارتند از اتاق خواب اصلی، اتاق خواب کودک، آشپزخانه، اقامتگاه خدمتکاران، اتاق مهمان و پارکینگ.

در این خانه پنج شومینه وجود دارد. ساختار دودکش عظیم، نشیمن را به چهار فضای جدا (ورودی، اتاق نشیمن، ناهار خوری و کتابخانه) تقسیم کرده.

فرانک لوید رایت

همانطور که در تمام کارهای رایت، بازی با نور به چشم می‌خورد، در داخل این خانه نیز استفاده از نور قابل توجه است. نورگیرهای سقفی به صورت ردیفی باز می‌شوند و اتاق نشیمن را نورانی می‌کند. رایت امکان دیدن از طبقات را به اعضای خانواده می دهد تا بتوانند به فضای مرکزی نگاه بیندازند.
کفپوش این بنا از بتن بوده و به تعادل حرارتی ساختمان از طریق استفاده از گرمایش تابشی، کمک می‌کند.

وجود راه پله مارپیچ برای کودکان در این خانه باعث افزایش حس سر زندگی در فضای داخلی می شود.

پس از اتمام سه چهارم از خانه، خانم جانسون درگذشت که این اتفاق منجر به افزایش بی علاقگی در ساخت خانه برای آقای جانسون شد.

رایت در زندگی نامه‌ی خود نقل می‌کند که از کار با چوب و مبلمان منزل در خانه جانسون بسیار برایش رضایت بخش بوده و خانه Wingspread بهترین آجرکاری را دارد و مواد ساخت و ساز و کار آن در همه جا قابل توجه است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*

9 + 20 =


Fatal error: Cannot redeclare add_2head() (previously declared in /home/khishkha/public_html/wp-content/themes/jarida/footer.php:105) in /home/khishkha/public_html/wp-content/themes/jarida/footer.php on line 181